
ABOUT
Stary folwark niedługo stanie się przekształcony w produkcje ekologicznych kosmetyków.
W Świączyniu małej wsi niedaleko Książa Wielkopolskiego ruszyła przebudowa zabytkowego Folwarku Świączyń na produkcje ekologicznych kosmetyków. Projekt mógł powstać dzięki otrzymaniu finansowania z Funduszy Norweskich w ramach programu Technologie przyjazne Środowisku.
Stare zabytkowe budynki po rewitalizacji zyskają nową funkcje i zostaną uratowane przed dalszym procesem niszczenia i dewastacji.
Celem projektu jest opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej linii produktów kosmetycznych i domowych środków czystości, opartych o filozofię zero waste czyli produkty bez opakowań jednorazowych.
Projekt powstanie dzięki współpracy firm polskich i norweskich oraz jednostki naukowo badawczej Poznański Park Naukowo-Technologiczny – pierwszy w Polsce park technologiczny, utworzony w maju 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
Jednym z surowców służących do produkcji wyrobów będą algi , które zostaną pozyskane od firmy norweskiej (Seaweed Energy Solutions AS) – partnera projektu. Firma ta jest producentem i dostawcą na rynek alg północnoatlantyckich, prowadząc także własne prace B+R nad metodami ich uprawy. Celem firmy jest szerokie propagowanie stosowania alg w różnych dziedzinach życia i przemysłu (biomasa, składnik żywności), i nowatorskie zastosowanie ich w kosmetykach. Norwegia jest jednym z największych producentów alg w Europie.
Zwiększona świadomość ekologiczna konsumentów sprawia, że obecnie na rynku nie ma dobrze dopasowanej do jej potrzeb idealnej oferty - większość firm produkuje kosmetyki w opakowaniach jednorazowych, plastikowych, zaś nazywa je ekologicznymi głównie dlatego, że nie są testowane na zwierzętach, lub w ich składzie częściowo znajdują się naturalne składniki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej świadomej ekologicznie grupy odbiorców stworzona zostanie seria produktów bez opakowań jednorazowych.
Celem wprowadzenia linii kosmetyków bez opakowań jednorazowych na rynek jest ochrona środowiska i zmniejszenie wpływu przemysłu kosmetycznego i chemii gospodarczej na ilość zanieczyszczeń na świecie. Zrezygnowanie z opakowań jenorazowych zmniejszy ilość odpadów oraz emisję CO2 do atmosfery. Zazwyczaj mydło, żel do kąpieli, szampon czy pasta do zębów pakowane są w plastik i transportowane w pudełkach, w których jest dużo pustego miejsca, a co za tym idzie, przewożone jest powietrze, zamiast większej ilości produktów. Jeśli wyeliminuje się ten problem, na jedną ciężarówkę będzie można zapakować znacznie więcej opakowań z kosmetykami niż dotychczas, zmniejszając ilość potrzebnych transportów i emisji spalin. Taki właśnie jest cel wprowadzenia produktów bez opakowań jednorazowych, w pełni wykorzystując potrzebną i dostępną przestrzeń. Podobnie środki czystości w domu – są to płyny, pakowane w opakowania plastikowe; dostarczanie klientom tych środków w postaci tabletek do samodzielnego przygotowania roztworu znacząco zmniejszy powierzchnię, jaką będą one zajmować w opakowaniach zbiorczych do transportu. Jest to aspekt, na który nadal zwraca się niewystarczającą uwagę, a który należy zoptymalizować, biorąc pod uwagę ilość pojazdów ciężarowych, które każdego dnia poruszają się po drogach na całym świecie. Celem projektu, oprócz produkcji i wprowadzenia na rynek naturalnych produktów kosmetycznych, jest wdrożenie na ten właśnie rynek całej filozofii ochrony środowiska poprzez kupowanie i wspieranie marek produktów, które dbają o ekologię i zrównoważony proces dostawy produktów – nie tylko w fazie produkcji, ale również pakowania i transportu oraz użytkowania przez klientów.
W samej fabryce wdrożone będzie zasilenie urządzeń produkcyjnych zakupionych w ramach projektu i pomieszczeń produkcyjnych energią odnawialną poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Instalacje fotowoltaiczne to ekologiczne źródła energii, system zero emisyjny, niewytwarzający podczas produkcji prądu szkodliwych substancji lub gazów cieplarnianych, które mogłyby zagrażać środowisku naturalnemu. Bezdyskusyjnie najwięcej zanieczyszczeń powstaje w wyniku wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii - spalanie paliw kopalnych odpowiada za 70% światowej emisji CO2, co znacząco przyczynia się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Poprzez wykorzystanie nowoczesnego rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii projekt przyczynia się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego.

